Így választ kapunyitót egy igazi profi

Összeállítottunk egy rövid írást arról, hogyan vágjon bele ha most hozta meg a döntést: automatizálom a kapumat! Sok fórumot néztünk át, mielőtt összeírtuk ezt a segédletet, igyekszünk a rengeteg féligazságot tisztába tenni! Elsősorban lakossági felhasználásra szánt szettekről szól a cikk.

Alapvetően szárnyaskapu vagy tolókapu az amit automatizálni szeretnénk. Először a közös fontos dolgokat írjuk le, aztán a szárnyaskapu és tolókapu specifikus dolgokat. Mindenki leméri a kapuszárnyak hosszát azaz szélességét. A következő adat, amit mindenki próbál megsaccolni az a kapu súlya. Fontos adat ez? Látszólag igen, a gyakorlatban azonban csak egy szűrőparaméter az értékesítőknek. Minden kapunál fontos, hogy viszonylag könnyen mozogjon, súlytól függetlenül. Tudni kell, hogy olyan kapura, amit kézzel alig bírok mozgatni -mert nehéz, szorul, “kilógósodott”- nem az a megoldás, hogy felrakok egy nehéz kapukra tervezett nyitót, hanem először a lehetőségekhez mérten fontos a kaput rendbe tenni, hogy könnyen mozogjon. Ezután jöhet az automatika kiválasztása. A tápfeszültség minden esetben 230V, a motor vezérlőfeszültsége jellemzően 230V vagy 24V, kitérünk majd melyik, mikor jó választás.

Szárnyaskapu:
a szárnyak szélességén felül fontos az, hogy milyen mélyen van a kapu forgáspontja. Azaz a pillér belső felétől milyen távolságra van a kapupánt. Ez szűkíti a felszerelhető kapunyitók körét. Olyan kapunyitót kell választanunk, amely biztos eléri a kapuszárnyunkat. Ez lehet 0-30cm általába, bár a 30cm elég extrém eset. (pl. 20×20cm zsalukő közepére helyeztük fel a kapupántot, akkor 10cm a mélység)

Fontos még a fizikai üzköző záróirányban. Azaz a kapu záráskor valaminek “nekimenjen” ezzel biztosítva a tökéletes zárást. Van olyan eset, amikor ez nem megoldható, mert lejt van rögtön a kapu után. Erre is van megoldás, sajnos jelentősen drágább kapunyitók közül válogathatunk így.

Fedettség: Ha a kapunk teljesen fedett, azaz nem fúj át rajta a szél, akkor csak 230V motorokat válasszunk. Ha a fedettség 50% alatti, akkor jöhet számításba a 24V . Erről lentebb olvashat.

Tolókapu:
Egyszerűbb a helyzetünk mint a szárnyaskapunál. Itt gyakorlatilag csak a kapu szélessége fontos.

Milyen biztonsági elemeket érdemes megvásárolni?
Infrasorompó pár! Mindig, minden esetben javasoljuk a megvásárlását és felszerelését, akár házilag építjük be, akár szerelővel csináltatjuk. Ez 2db érzékelő egymással szemben, ha közé kerül valami, megáll a kapu. Ezen felül egyes 24V motorokba nyomatékérzékelés is be van építve, ami egyszerre előny és hátrány. Részletek lejjebb.
Biztonsági sárga villogólámpa: sokszor antennával is kombinálják, egyrészt van egy figyelmeztető funkciója, másrészt pedig kényelmes, hiszen nekem is visszajelez ha este jövök haza autóval és látom, hogy nyílik a kapu.
Fémházas távirányító: ma a biztonsági ugrókódos típusokat adják már majd’ minden szetthez. Érdemes modern fémházas típusokat választani, ezek tartósabbak műanyag társaiknál.

Melyik gyártó?
Rengeteg típussal bombáznak bennünket, egy átlagos választó csak az ár alapján tudja sokszor fejben elhelyezni, hogy ez a magas minőség, akkor az biztos alacsonyabb. Mint sok más esetben, itt sem igaz ez a megközelítés. pl.: egészen biztosan látott már Proteco kapunyitót felszerelve. Ki merjük jelenteni, hogy ez az egyetlen típus, melyet biztosan látott már, annyira elterjedt.

Sok ajánlat közül hogyan válasszak?

Legjobban az alkatrész ellátottság mutatja meg, melyik a bevált típus. Sok fajtához egyáltalán nincs vagy rémisztően drága a pótalkatrész. (Hallottunk már olyat is, hogy azért nincs hozzá, mert nem megy tönkre…persze) Mielőtt vásárolunk, hívjunk fel 1-2 kereskedőt és kérdezzük meg, van e pótalkatrész az XY típushoz, mennyibe kerül ÉS mikorra tudják szállítani.

Ha tanácsolni kérne típusokat, melyeket bátran választhatunk, akkor az alábbiakat javasolnánk:

  • 230V motorok TOP1: WING és Proteco
  • 24V motorok TOP1: gatePRO

Mindig minden alkatrész van raktáron (Proteco típusnál már utángyártott alkatrészek is megjelentek), rendkívül megbízható motorok, megfelelő cégháttérrel. A rengeteg ismert olasz és német márka közül őket tudjuk kiemelni mint egyértelmű favoritok. Mindezek mellett nagyon kedvező áron, kiemelkedően hosszú garanciával kínálják rendszereiket. (Ráadásul ha házilag szereli fel őket, ugyanúgy érvényes a garancia.)

220V és 24V motor vezérlőfeszültség

Egy fontos különbség van. A 24V motoroknál van általában egy beépített nyomatékhatároló vagy érzékelő. Azaz ha az infrasorompón kívül akadályba ütközik a kapu mozgása közben, akkor ugyanúgy megáll és visszanyit. Igen, teljesen fedett kapuknál nagy szélben is megáll. Igen, rosszul mozgó, akadozó kapuknál is megáll és visszanyit. Ez egyszerre előny és hátrány. 24V motor tehát kifejezetten könnyen mozgó, 50% fedettség alatti kapukra ajánljuk csak és kizárolag. “Kicsit szorul csak a végén” / “Itt nem fúj a szél”= Rengeteg idegeskedés lesz belőle

Használt kapunyitó motor eladó:
Erre eredetileg nem akartunk kitérni, de nem sokkal ezelőtt futott be egy ilyen telefonhívás. Heti pár darab mindig akad belőle, beszéljünk róla. Ha használtan vásárolunk kapunyitót, erre készüljünk fel: szinte lehetetlen a távirányítót beazonosítani azaz új távirányító és vevőegység szükséges. Alkatrészeket noname kapunyitóhoz lehetetlen beszerezni, vagy nagy szerencse kell hozzá. Rendkívül türelmes, sok szabadidővel rendelkező olvasóinknak ajánlott csak ez a hobbi! :) Legyen gyanús az extra olcsó használt szett.